13:07:57 - شنبه 9 نوامبر 2019
معاون وزیر بهداشت : نرخ ابتلا به سرطان در ایران از متوسط جهانی کمتر است
معاون وزیر بهداشت گفت: نرخ ابتلا به سرطان در ایران از متوسط جهانی کمتر و استان مرکزی هم از متوسط کشوری پایین‌ تر است.

حریرچی، معاون وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در مراسم تجلیل از پدر پیوند مغز استخوان ایران در اراک با بیان اینکه سالانه ۱۱۰ هزار نفر در کشور مبتلا به سرطان، شناسایی می‌شوند که ۵۳ درصد مرد و ۴۷ درصد زن هستندگفت: نرخ ابتلا به سرطان در ایران از متوسط جهانی کمتر و استان مرکزی هم از متوسط کشوری پایین‌تر است.

حریرچی افزود: میزان ابتلا به سرطان‌ها در ایران رو به افزایش است که عواملی از جمله افزایش سن، عوامل خطر زندگی سالم و عوامل محیطی از جمله استرس و آلودگی هوا باعث این روند افزایشی هستند.

او اضافه کرد: ابتلای افراد به بیماری سرطان مشکل بهداشت جهان امروز است و در دنیا ۲ درصد درآمد ناخالص ملی برای درمان این نوع بیماری هزینه می‌شود.

صرف سالانه ۱۰۰ هزار میلیارد ریال برای مداوای سرطان در کشور

معاون وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: هرسال ۱۰۰ هزار میلیارد ریال برای مداوای سرطان در کشور هزینه مستقیم و غیرمستقیم صرف می‌شود که ۳۰ هزار میلیارد ریال این هزینه به صورت نقدی و ۱۵ هزار میلیارد ریال آن نیز صرف تامین دارو‌های شیمیایی می‌شود.

مصرف بسیاری از داروهای شیمی درمانی درست نیست

او با بیان اینکه در کشور ما سرطان در حال افزایش است و لازم است تدابیر لازم برای جلوگیری از ابتلا افراد اندیشیده شود گفت: مصرف بسیاری از داروهایی که برای شیمی درمانی بیماران سرطانی به مصرف می‌رسدبه ویژه داروهای گران قیمت درست نیست که پزشکان به این امر باید توجه داشته باشند.

حریرچی بیان کرد: موضوع مهم استفاده از راهنمای بالینی یا به عبارتی پروتکل درمانی براساس متون علمی دنیا در روش‌های درمانی بیماران است که باید روش‌ها و اصول بر مبنای علم دنیا و مستند باشد و به عبارتی تخطی در آن وجود نداشته باشد،

فعالیت ۱۹ مرکز پیوند مغز استخوان در کشور

قوم زاده، پدر پیوند مغز استخوان ایران هم در این مراسم گفت:در حال حاضر ۱۹ مرکز پیوند مغز استخوان در کشور فعال است که بزودی در استان مرکزی و در شهر اراک مرکز پیوند مغز استخوان غرب کشور راه اندازی خواهد شد.

قوم زاده افزود: بیش از ۴۰۰ متخصص در این زمینه تربیت کرده است و در کشور به بیماران خدمت رسانی می‌کنند.

تجلیل از بزرگان و شخصیت‌های ارزشمند علمی، منشا سنت‌های حسن

آیت الله دری نماینده، ولی فقیه در استان مرکزی هم در این مراسم گفت: برگزاری آیین‌های نکوداشت و تجلیل از بزرگان و شخصیت‌های ارزشمند علمی، منشا سنت‌های حسنه و معرفی الگو‌های مناسب به نسل‌های جوان است و استان مرکزی مهد مفاخر، ادیبان و بزرگان بسیاری همچون امام خمینی (ره)، پروفسور حسابی و دکتر قریب است که در دامان خود تربیت کرده و به این کشور تقدیم کرده است.

آیت الله دری افزود:دانشجویان رشته‌های پزشکی باید در زمینه علوم مختلف از جمله سلول‌های بنیادین و پیوند اعضا علم خود را به روز کنند و از بزرگان این علوم در کشور بهره‌مند شوند.

سرطان سینه، پروستات، معده، پرورکتال و پوست شایع‌ترین سرطان‌ها در استان مرکزی

جمالیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک هم در این آیین گفت:شایع‌ترین سرطان‌ها در استان مرکزی به ترتیب سرطان سینه، پروستات، معده، پرورکتال و پوست است و در حال حاضر تحقیقاتی در شهر اراک مبنی بر تاثیر الودگی هوا در کنار سایر موارد در دست بررسی است که امیدواریم با کمک‌های پروفسور قوام زاده بتوان در رفع آن گام برداشت.

آیین نکوداشت پروفسور اردشیر قوام زاده، پدر پیوند مغز استخوان ایران در اراک برگزار شد و رونمایی از تمبر نکواشت این دانشمند و نامگذاری کلینیک فوق تخصصی بیمارستان امیرالمومنین (ع) اراک به نام پروفسور قوام‌زاده، از دیگر بخش‌های جنبی این آئین بود.

پروفسور اردشیر قوام زاده، پدر پیوند مغز استخوان ایران در سال ۱۳۱۹ از مادری تفرشی و پدری تهرانی در شهر تهران متولد شد وکسی بود که علیرغم بازیگوشی در دوران کودکی، به صورت جدی وارد وادی علم و تحصیل شد و پس از چندین سال تحصیل و کسب علم در دانشگاه‌های اتریش و سوئیس به ایران بازگشت و مرکز بزرگ تحقیقات سرطان و مراکز متعدد پیوند مغز استخوان را در ایران راه اندازی کرد و امید به بهبودی و معالجه را در میان بیماران صعب العلاج افزایش داد و امروز ایین نکوداشت این شخصیت بزرگ علمی در اراک برگزار شد.


سرخط خبرها
تازه های خبر
تابناك وب کانال تلگرام پایگاه خبری رادیکال تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
چندرسانه اي