16:13:07 - سه‌شنبه 7 ژانویه 2020
روحانی در تماس تلفنی با امانوئل مکرون: مسئولیت عواقب ترور سردار سلیمانی بر عهده دولت آمریکا است/ ایران هرگز به دنبال ناامنی در منطقه نیست
رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: آمریکایی‌ها باید بدانند که امروز امنیت و منافع آن‌ها در سرتاسر منطقه با شرایط خطرناکی مواجه است.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی  رئیس جمهوری اسلامی ایران شامگاه سه‌شنبه در تماس تلفنی «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه با وی، با بیان اینکه امروز ملت ایران به خاطر جنایت آمریکا در غمی بزرگ قرار دارد، گفت: آمریکایی‌ها با ترور سپهبد سلیمانی یک اشتباه راهبردی بزرگ مرتکب شدند.

رئیس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به نقش مهم و تعیین کننده شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در تأمین امنیت منطقه و مبارزه با تروریسم، گفت: او حق بزرگی بر گردن ملت‌های منطقه و حتی مردم اروپا در مبارزه با داعش دارد و اگر اقدامات او علیه داعش نبود، امروز خطرات بزرگی اروپا را تهدید می‌کرد.

رئیس جمهور اظهار امیدواری کرد تا همه کشور‌هایی که خواهان صلح و امنیت پایدار در جهان هستند در برابر این جنایت و اقدام تروریستی مواضع قاطعی اتخاذ کنند.

روحانی با بیان اینکه اهداف آمریکا از این اقدام تروریستی بی تردید محقق نشده و نتیجه‌ای معکوس برای آن‌ها خواهد داشت، افزود: بعد از این جنایت شاهد اتحاد و همبستگی ملت ایران بیش از هر زمان دیگر بودیم و همچنین ملت ایران و عراق بیش از پیش به هم نزدیک شده اند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه که شهید سپهبد سلیمانی به دعوت دولت عراق و برای ملاقات با نخست وزیر این کشور به بغداد سفر کرده بود، گفت: این اقدام آمریکا نقض حاکمیت عراق، اهانت به دولت و ملت این کشور و جنایتی بزرگ و نابخشودنی علیه ملت ایران بوده است.

روحانی با اشاره به مطالبه مردم ایران برای پاسخ به آمریکا، خاطرنشان کرد: مسئولیت عواقب این ترور و پیامد‌های آن بر عهده دولت آمریکا است.

رئیس جمهور با اشاره به تأسف و تأثر آزادی خواهان و مسلمانان جهان در شهادت سپهبد سلیمانی و تظاهرات عظیم آنان در بسیاری از کشور‌ها و حتی برخی شهر‌های اروپایی، افزود: آمریکایی‌ها باید بدانند که امروز امنیت و منافع آن‌ها در سرتاسر منطقه با شرایط خطرناکی مواجه است و نمی‌توانند از عواقب این جنایت بزرگ مصون بمانند.

روحانی با تاکید بر اینکه امنیت منطقه راهبرد اصلی ایران است، گفت: هدف سردار سلیمانی برقراری امنیت و ثبات پایدار در منطقه بود و او قهرمان مبارزه با تروریسم به شمار می‌رود.

رئیس جمهور با اشاره به تصمیم مهم پارلمان عراق در واکنش به اقدام تروریستی آمریکا، گفت: معتقدیم امنیت منطقه تنها توسط کشور‌های منطقه تامین می‌شود؛ هیچ کس از تنش در منطقه سودی نمی‌برد و بی ثباتی در این منطقه می‌تواند برای کل جهان خطرناک باشد.

روحانی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران هرگز به دنبال جنگ و ناامنی در منطقه نیست، اما نسبت به دفاع از حقوق و حاکمیت خود تردید نمی‌کند.

رئیس جمهور با تاکید بر مقاومت ملت ایران در ۲۰ ماه گذشته، تصریح کرد: در این مدت ایران به تعهدات خود پای بند بوده و آنچه در ۵ گام اخیر برداشته شده در چارچوب برجام بوده است؛ این در حالی است که طرف مقابل به تعهداتش عمل نکرده و این باعث عدم توازن در برجام شده است.

روحانی افزود: هر زمانی که طرف‌های مقابل به تعهدات خود عمل کنند، گام‌های برداشته شده از سوی ایران قابل بازگشت خواهد بود.

امانوئل مکرون نیز در این تماس تلفنی با بیان اینکه درک میکنم در چه شرایط تلخ و غم انگیزی با شما گفتگو می‌کنم، گفت: همه ما بسیار نگران صلح و ثبات در منطقه هستیم و اتفاقاتی که صورت گرفته می‌تواند باعث افزایش تنش و تشنج غیر قابل جبران شود.

رئیس جمهور فرانسه با اشاره به تعهد همیشگی آن کشور برای برقراری صلح و ثبات، از حوادث اخیر ابراز تاسف نموده و آمادگی خود را برای کمک به کاهش تنش‌ها اعلام کرد.

مکرون با اشاره به اهمیت برجام، گفت: فرانسه به تلاش‌های خود برای حفظ این توافق مهم بین المللی ادامه خواهد داد و از ایران نیز انتظار دارد که در همین جهت حرکت کند.

مکرون گفت: همه ما از حوادث اخیر متاسف و بسیار نگران صلح و ثبات در منطقه هستیم. فرانسه به تلاش‌های خود برای حفظ برجام ادامه خواهد داد.


سرخط خبرها
تازه های خبر
تابناك وب کانال تلگرام پایگاه خبری رادیکال تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
چندرسانه اي