16:39:24 - دوشنبه 13 ژانویه 2020
در جریان سفر به تهران؛ ماجرای پرداخت ۳ میلیارد دلاری قطر به ایران از بابت قربانیان هواپیمای اوکراینی چیست؟
شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر روز یکشنبه در میان تنش‌های منطقه‌ای به دنبال قتل فرمانده ایرانی به طور ناگهانی وارد تهران شد.

به گفته چندین منبع ، دلیل این بازدید امیر قطر این است که به رئیس جمهور حسن روحانی ۳ میلیارد دلار غرامت برای ۱۷۶ مسافری که جان خود را از دست داده اند پرداخت کند.

در بیانیه‌ی شیخ تمیم امده است: «قطر موضع ایران در مورد تحریم های اعمال شده بر دوحه را فراموش نخواهد کرد.»

قطر با وجود نزدیکی با ایالات متحده ، حتی میزبان بزرگترین پایگاه خاورمیانه واشنگتن، از روابط بسیار محکمی با ایران برخوردار است که با آنها بزرگترین میدان گازی جهان است.

گفتنی است معاون بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران درباره میزان خسارت حادثه سرنگونی هواپیمای بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ اوکراین اعلام کرد: « خسارت ناشی از ساقط شدن هواپیمای بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ اوکراین بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار برآورد شده است که با توجه به مشخص بودن مقصر، در نهایت با توافق بین دو دولت ایران و اوکراین این خسارت از سوی ایران پرداخت خواهد شد، اما این رقم از سوی شرکت‌ های بیمه ایرانی پرداخت نمی‌ شود! »

وی در ادامه گفت: « با توجه به برآورد های اولیه پیش بینی می‌ کنیم که حدود ۲۴ میلیون دلار خسارت برای مسافر، خدمه و بار باشد و ۷۰ میلیون دلار هم خسارت بدنه خواهد بود که در مجموع حداقل ۱۰۰ میلیون دلار است که ممکن است با توجه به بیمه‌ نامه اوکراینی این رقم تغییر کند و تا ۱۵۰ میلیون دلار نیز برسد.»


سرخط خبرها
تازه های خبر
تابناك وب کانال تلگرام پایگاه خبری رادیکال تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
چندرسانه اي