15:44:21 - سه‌شنبه 11 آگوست 2020
راه‌اندازی خط کشتیرانی کانتینری برنامه‌ای در دریای کاسپین تا ماه آینده
عضو هیئت‌مدیره اتاق مشترک ایران و روسیه از راه‌اندازی خط کشتیرانی کانتینری برنامه‌ای در دریای کاسپین طی یک ماه آینده (سپتامبر) خبر داد.

سید جلیل جلالی فر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اعلام خبر راه‌اندازی خط کشتیرانی کانتینری برنامه‌ای در دریای کاسپین از ماه سپتامبر اظهار کرد: سال‌هاست به علت فقدان کشتی‌های کانتینر بر در دریای کاسپین موفق به افزایش حجم صادرات محصولات کشاورزی و غذایی کشورمان به کشور روسیه نبودیم.

وی با اشاره به عزم دو کشور ایران و روسیه برای افزایش مبادلات افزود: امروز دولت دو کشور روسیه و ایران با عزمی راسخ با اقدامات زیرساختی به دنبال فعال‌سازی کریدور شمال و جنوب هستند.

عضو هیئت‌مدیره اتاق مشترک ایران – روسیه با اشاره به اقدامات زیرساختی ایران و روسیه در جهت فعال‌سازی کریدور شمال و جنوب تصریح کرد: اجرای عملیات ساختمانی خط ریلی رشت به بندر کاسپین، ساخت اسکله رو – رو واگن بر و کامیون بر در بندر کاسپین منطقه آزاد انزلی، آمادگی کامل زیرساختی بندر انزلی که از قدیم‌ترین بنادر شمال ایران محسوب می‌‌شود، اجرای عملیات ساختمانی خط ریلی بندر چابهار به شبکه ریلی در راستای راهبرد سواحل مکران، همکاری گسترده سازمان بنادر ج.ا.اسلامی ایران در بنادر شمال و جنوب کشور، همکاری بسیار پر اراده و صلابت راه‌آهن ج.ا.ایران در حمل ریلی کالاهای ترانزیتی ازجمله این اقدامات است.

جلالی فر با اشاره به تلاش فراوان منطقه آزاد لوتوس آستاراخان و کارخانه کشتی‌سازی واقع در منطقه آستاراخان جهت ساخت انواع کشتی با ظرفیت‌های مختلف، گفت: این تلاش مهم در قالب تأمین اعتبار لیزینگ ساخت تا سقف ۸۰% از طرف دولت روسیه برای متقاضیان حقوقی و حقیقی ایرانی است.

وی با بیان اینکه مجموعه کارگروه با تلاش و پیگیری منطقه آزاد لوتوس آستاراخان تاکنون موفق به جلب نظر شرکت‌های بزرگی از کشورهای مختلف نیز به عضویت این کارگروه درآمده، افزود: این کارگروه با اتحاد و اراده قوی در حال جذب صاحبان کالاهای ترانزیتی از کشورهای عراق، هند، پاکستان، افغانستان و کشورهای حوزه خلیج‌فارس است.

مشاور کارگروه کریدور شمال مناطق آزاد لوتوس آستاراخان روسیه و منطقه آزاد انزلی با ابراز خرسندی از در نظر گرفتن تخفیفات متناسب با حجم مناسب برای فعالان اقتصادی گفت: به صاحبان کالاهای ترانزیتی باید مژده بدهم که حمل کالا از مسیر کریدور شمال – جنوب متناسب به حجم آن از تخفیفات مناسب و ویژه‌ای برخوردار خواهند بود.

جلالی فر با بیان اینکه نخستین خط لاینری کشتی کانتینری که قادر خواهد بود کانتینرهای یخچالی را در این مسیر حمل‌ونقل نماید فعالیت خود را در سپتامبر ۲۰۲۰ آغاز خواهد کرد، تصریح کرد: برابر تصمیمات کارگروه مشترک کریدور شمال و جنوب متشکل از مناطق آزاد لوتوس آستاراخان روسیه – مناطق آزاد انزلی و چابهار (ج.ا.ایران) در راستای توسعه کریدور بین‌المللی حمل‌ونقل شمال – جنوب، تردد دو فروند کشتی کانتینری که قابلیت حمل کانتینرهای یخچال دار را نیز دارد، در مسیر اصلی بندر آستاراخان روسیه و دو بندر منطقه آزاد انزلی (کاسپین – غازیان) و همچنین سایر بنادر شمالی ایران و بالعکس سازمان‌دهی و برنامه‌ریزی‌شده است و به‌زودی رسماً فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

به گفته عضو هیئت‌مدیره اتاق مشترک ایران و روسیه، این ناوگان لاینری شرکت کشتیرانی روسی قادر خواهد بود بنا به درخواست صاحبان خارجی کالا، کلیه کالاهای تخصصی و حساس و آسیب‌پذیر را از مسیر بنادر آستاراخان روسیه به بنادر شمالی و به‌صورت حمل ترکیبی با همکاری و مشارکت سازمان بنادر و راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران به بنادر جنوبی کشور و به کشورهای مقصد حمل کند.

وی با اشاره به مهم‌ترین مزیت‌های این خط کانتینری در دریای کاسپین بیان کرد: قبول حجم محموله از یک کانتینر، سفرهای منظم کشتی به‌صورت تقویمی بین بندر آستاراخان و انزلی و همچنین بنادر شمالی ایران و نهایتاً تعرفه‌های ثابت، بدون وابستگی به بازار یا فصلی از دیگر مزیت‌های این خط کشتی‌رانی کانتینری است.


سرخط خبرها
تازه های خبر
تابناك وب کانال تلگرام پایگاه خبری رادیکال تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
چندرسانه اي