15:35:39 - چهارشنبه 4 نوامبر 2020
تأمین اعتبار ۱۶۰ میلیارد تومانی ساخت مسکن محرومین در گیلان/۲هزار منزل مسکن محرومین تا پایان سال ساخته شود
استاندار گیلان با تأکید بر لزوم ساخت دو هزار مسکن محرومین تا پایان سال گفت: با توجه به‌پیش رو بودن فصل سرما و اختصاص ۱۶۰ میلیارد تومان اعتبار، بانک‌ها باید به همراهی خود ادامه داده و این دو هزار واحد مسکن محرومین باید تا پایان سال ساخته شود.

 ارسلان زارع صبح امروز در جلسه ستاد استانی ابلاغ تفاهم‌نامه احداث دو هزار واحد مسکونی ویژه محرومین در سالن الغدیر استانداری با تبریک میلاد حضرت محمد (ص)، امام صادق (ع) و روز مبارزه با استکبار جهانی اظهار کرد: ۱۳ آبان یادآور یک حادثه تاریخی مهم به مردم سرافراز ایران اسلامی است زیرا یکی از پایه‌های اساسی استحکام انقلاب اسلامی، مبارزه با استکبار و پیروزی انقلاب روز ۱۳ آبان بوده است.

وی با اشاره به  نقش روشنگری امام راحل (ره) در پیروزی انقلاب اسلامی گفت: تبعید حضرت امام به ترکیه در ۱۳ آبان مانع از روشنگری‌های ایشان نشد و با رهبری‌های آن امام بزرگوار انقلاب اسلامی پیروز و رژیم طاغوت سرنگون شد‌.

نماینده عالی دولت در استان گیلان یکی از تأکیدات امام راحل (ره) را توجه مسؤولان به قشر محروم جامعه دانست و بیان کرد: توجه دولت به محرومین همواره یکی از تأکیدات امام راحل بوده و در این ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اقدامات خوبی در راستای بهبود زندگی نیازمندان انجام شده است.

زارع با ابراز خرسندی از اقدامات دولت در ساخت مسکن در کشور افزود: تأمین مسکن یکی از مهم‌ترین نیازهای مردم بوده و دولت با اتخاذ سیاست‌های مناسب توجه ویژه‌ای به این امر و ساخت مسکن برای محرومین دارد.

وی با اشاره به اهداف ساخت دو هزار مسکن محرومین در استان گیلان تصریح کرد:  برخی از مردم اجاره‌نشین بوده و یا در منازل غیر مقاوم زندگی کرده و حتماً باید حمایت شوند لذا یکی از اهداف ساخت دو هزار واحد مسکن محرومین در گیلان همین امر بوده و این اقدامات در استان ادامه‌دار خواهد بود.

استاندار گیلان با تأکید بر لزوم ساخت دو هزار مسکن محرومین تا پایان سال گفت: با توجه به‌پیش رو بودن فصل سرما و اختصاص ۱۶۰ میلیارد تومان اعتبار، بانک‌ها باید به همراهی خود ادامه داده و  این دو هزار واحد مسکن محرومین باید تا پایان سال ساخته شود.

زارع خانه‌دار شدن مردم را یکی از راه‌های آرامش روانی جامعه برشمرد و بیان کرد: خانه‌دار شدن افراد آرامش روحی روانی برای افراد ایجاد کرده و طرح‌های مختلفی ازجمله طرح ساخت ۱۳ هزار واحد مسکن در طرح اقدام ملی، مقاوم‌سازی ۲۰ هزار واحد مسکن جزو همین موارد است.

وی با بیان اینکه هیچ مشکل قانونی به لحاظ ساخت دو هزار مسکن محرومین در استان وجود ندارد، افزود: پیش‌بینی‌های لازم به لحاظ قانونی برای ساخت این منازل انجام شده و باید مددجویان نهادهای حمایتی هر چه سریع‌تر خانه‌دار شوند.

مقاوم‌سازی ۱۵ هزار منزل مسکونی در استان گیلان

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گیلان در این جلسه با بیان اینکه بعضی از مناطق گیلان دارای امکانات بسیار کمی هستند، اظهار کرد: هدف بنیاد مسکن توجه و ساخت مسکن در حاشیه روستاهای گیلان است زیرا عده‌ای تصور دارند که استان گیلان نیاز به ساخت مسکن محرومین ندارد.

محمد اکبرزاده با تأکید بر لزوم توجه به شناسایی جامعه هدف در استان گیلان گفت: اولویت ساخت مسکن برای مددجویان کمیته امداد و بهزیستی بوده و تاکنون چهار هزار نفر در ۱۶ شهرستان استان گیلان شناسایی شدند.

وی نقش بانک‌ها در ساخت مسکن محرومین در استان گیلان را بسیار مهم دانست و بیان کرد: بانک‌های عامل با ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت و با سود کم بسیار می‌تواند به ساخت و تکمیل این منازل کمک کرده و بر اساس آمار به ازای هر واحد ۵۰ میلیون وام با سود چهار الی پنج درصد اعطا می‌شود.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گیلان از ابلاغ ۱۰۰ درصدی تسهیلات به بانک‌های عامل خبر داد و افزود: هیچ مشکل مالی در ساخت و تکمیل دو هزار واحد مسکن محرومین در گیلان وجود ندارد زیرا ۱۰۰ میلیارد تسهیلات به بانک‌ها ابلاغ و ۶۰ میلیارد هم به بنیاد مسکن ابلاغ و تخصیص داده‌شده و هیچ مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

اکبرزاده با اذعان به اینکه ۱۵ هزار واحد مسکن تحت عنوان مقاوم‌سازی در استان در حال اجرا است، تصریح کرد: در استان گیلان بعضی از منازل دارای عدم مقاومت لازم به لحاظ ساختاری بوده و بر اساس اطلاعات کسب‌شده علاوه بر ۱۵ هزار واحد مسکونی  پنج هزار واحد دیگر از دیگر اقشار جامعه هم در حال مقاوم‌سازی هستند.

نیمه‌تمام ماندن ۱۱۰۰ واحد مسکن مسکونی برای مددجویان بهزیستی

مدیرکل بهزیستی استان گیلان نیز در این جلسه با بیان اینکه استان گیلان دارای فقری پنهان است، اظهار کرد: در گیلان یک‌هزار و ۶۰۰ خانوار تحت پوشش بهزیستی بوده و چهار هزار نفر در استان به مسکن برای زندگی نیاز دارند.

حسین نحوی نژاد با گله‌مندی از افزایش قیمت مصالح در کشور افزود: در دو سال گذشته یک‌هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی توسط بهزیستی در دست‌ساخت هستند که به دلیل گرانی‌های مصالح نیمه‌تمام و به حالت رکود درآمده است‌.

وی با اشاره به مشکلات پروژه ساخت مسکن محرومان در استان گیلان بیان کرد: همواره ساخت مسکن محرومین در استان با مشکلاتی ازجمله مشکل در محاسبات، ضمانت زنجیره‌ای، فرآیند زمین و اخذ پروانه مواجه بوده و در ساخت این دو هزار واحد مسکن این مشکلات برطرف شده است.

شناسایی ۱۴۸۵ مددجوی کمیته امداد برای ساخت مسکن محرومین

مدیرکل کمیته امداد خمینی (ره) نیز در این جلسه با بیان اینکه در استان گیلان ۹ هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد با مشکل منزل روبه‌رو هستند، اظهار کرد: مددجویان کمیته امداد همواره جزو اقشار تقریباً ضعیف جامعه بوده و با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند که بر اساس بررسی‌های صورت گرفته ۹ هزار مددجو کمیته امداد از مشکل منزل مسکونی رنج می‌برند.

عباس اهرابی با اشاره به شناسایی جامعه هدف در کمیته امداد برای ساخت مسکن محرومین گفت: تا روز گذشته از جمع ۹ هزار نفر، یک‌هزار و ۴۸۵ نفر تحت پوشش کمیته امداد شناسایی و از این میزان ۶۰۰ نفر دارای پروانه ساخت هستند.

وی با قدردانی از همراهی بانک‌ها در خصوص خانه‌دار شدن مددجویان کمیته امداد افزود: بانک‌های عامل با کمک‌های خود در طی این مدت با ارائه وام‌های بلاعوض و یا با تسهیلات کم‌بهره به خانه‌دار شدن مددجویان کمیته امداد بسیار کمک کرده و امیدوارم این روند ادامه پیدا کند.

مدیرکل کمیته امداد خمینی (ره) استان گیلان با اذعان به اینکه ساخت مسکن محرومین یک فرصت ارزشمند برای استان گیلان است، تصریح کرد: ساخت مسکن محرومین بسیار به آرامش جامعه کمک می‌کند و باید از این فرصت استفاده شود زیرا قیمت منزل روزبه‌روز در حال افزایش است


سرخط خبرها
تازه های خبر
تابناك وب کانال تلگرام پایگاه خبری رادیکال تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
چندرسانه اي