15:18:25 - شنبه 7 نوامبر 2020
کرونا مرگ و میر ایرانیان را ۹۰ هزار نفر بیشتر می‌کند؟ | آمار جدید ثبت احوال از تولد و مرگ در نیمه نخست سال سیاه کرونا
هفته گذشته ثبت احوال آمار حیاتی ۴ ماه نخست سال ۹۹ را ارائه کرده بود که اکنون و پس از گزارش همشهری‌آنلاین، آن‌را اصلاح کرده است.

کرونا، تمام ابعاد زندگی بشر را تغییر داده است و نمودارهایی که میزان رشد و پسرفت حیاتی‌ترین جوانب زندگی را هم تغییر داده است؛ کسی اصلا تعجب نمی‌کند که اگر آمار مرگ و میر در سال کرونا و سال‌های بعد که اپیدمی کووید، بومی شده باشد، بالا برود و تولد کم شود، ازدواج شیب نزولی تندتری بگیرد و البته طلاق هم افزایش یابد.

اما آمارهایی که هفته پیش سخنگوی ثبت احوال ارائه کرد، نشان از جهش بزرگی داشت. آماری که از ازدواج، طلاق، تولد و مرگ در ۴ ماه نخست سال ۹۹ که کرونا شتاب داشته است، ارائه شد، چندان امیدوارکننده نبود و نشان می‌داد آمار مرگ و میر کرونا احتمالا بسیار بیشتر از آمار رسمی است.

هفته گذشته، سیف الله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال درباره آمارهای حیاتی چهار ماه نخست سال ۹۹ به ایسنا گفت: در این مدت ۵۸۰ هزار ولادت و ۲۴۱ هزار و ۵۹۸ فوت نیز به ثبت رسیده است.

این آمار تولد و مرگ در سال کرونا هشدار دهنده است؛ نه تنها نگرانی‌ها برای کاهش زاد و ولد کم نشده، بلکه کرونا آمار مرگ و میر را تا نزدیکی ۵۰ درصد آمار تولد بالا برده است. هرچند که تا ۹ آبان ۹۹، حدود ۳۴ هزار ایرانی به طور رسمی از کرونا جان‌باخته‌بودند، هرچند به گفته حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت،‌ باید هر عددی را تا ۲.۵ برابر افزایش داد.

نکته اینجاست در تمام سال ۹۸ و بنابر آمار رسمی سازمان ثبت احوال، ۳۹۳ هزار و ۹۸۲ فوت در ایران ثبت شده است. همچنین در سال ۱۳۹۷ شمار فوت شدگان ۳۷۵ هزار و ۶۱۶ نفر بود. همشهری‌آنلاین در بررسی آمارهایی که سخنگوی وزارت بهداشت ارائه کرده بود، به این نتیجه رسید که مطابق آمار رسمی، شمار مرگ و میر در ایران در یک سوم ابتدایی سال ۹۸ به زحمت به ۱۵۰ هزار مرگ می‌رسد. آمارهایی که در مقایسه با شمار مرگ و میر در فقط یک سوم سال ۹۹ نشان می‌دهد آمار جانباختگان کرونا می‌تواند بسیار بیشتر از چیزی باشد که رسما اعلام می‌شود؛ حتی بیش از ۲.۵ برابر. نکته اینجاست که اختلاف آماری فوت‌شده‌های چهار ماه نخست ۹۸ و ۹۹ با حساب سرانگشتی، حدود ۹۰ هزار مورد است؛ حدود ۱۵۰ هزار مرگ در ۴ ماه نخست ۹۸ و بیش از ۲۴۰ هزار مرگ در یک سوم ابتدایی سال ۹۹.

اما اکنون ثبت احوال با ارائه آماری از مرگ و میر در نیمه نخست سال، آمار ارائه شده را بدون تغییر، متعلق به نیمه نخست سال ۹۹ اعلام می‌کند؛ ۲۴۱ هزار و ۵۹۸ مرگ، ۵۸۰ هزار تولد و البته ۱۸۲۸۰۲ تولد و ۵۱۳۷۱ طلاق برای ۴ ماه نخست سال

اگر آمار مرگ و میر در نیمه نخست سال ۹۹ را بدون تغییر در نیمه دوم سال هم تکرار کنیم، به عددی بیش از ۴۸۳ هزار مورد مرگ می‌رسیم؛ حداقل ۹۰ هزار مورد بیش از آمار متوفیان سال ۹۸. این درحالی است که از نیمه مهر ۹۹، کرونا روزهای سیاه‌تری را رقم زده است و رکوردهای مرگ و میر کرونا آنقدر جابجا شده که حساسیت افکار عمومی کمتر شده، خبرهایی از افزایش ناگهانی مرگ و میر در همین روزها به گوش می‌رسد و البته تازه دولت برای پیشگیری از چهاررقمی شدن آمار، محدودیت‌های تردد اعمال کرده است.

ازدواج چهار ماه نخست سال ۹۹ ۱۸۲۸۰۲
طلاق چهار ماه نخست سال ۹۹ ۵۱۳۷۱
ولادت شش ماه نخست سال ۹۹ ۵۸۰۰۰۰
وفات شش ماه نخست سال ۹۹ ۲۴۱۵۹۸

 اعداد جدول توسط سازمان ثبت احوال به همشهری‌آنلاین ارسال شده است.


سرخط خبرها
تازه های خبر
تابناك وب کانال تلگرام پایگاه خبری رادیکال تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
چندرسانه اي