Sunday 5 December 2021
9:58:54 - جمعه 21 خرداد 1400
مهندس حمید رضا شعبانپور نامزد ششمین دوره شورای اسلامی شهر رستم آباد:
سیاست گذاری، تصمیم گیری درست و مشارکت عمومی شهروندان موجب رشد و توسعه شهر رستم آباد خواهد شد
  انتخابات شوراي شهر كه اين روزها پارلمان شهري نيز ناميده مي شود، چندي ديگر برگزار مي شود و امور و مديريت يك شهر با همه مصائب و مواهبي كه دارد، بر عهده گروهي منتخب قرار مي گيرد. كانديداهاي متعددي با سلايق و برنامه هاي مختلف پا به عرصه گذاشته اند و از هر فرصتي […]

 

انتخابات شوراي شهر كه اين روزها پارلمان شهري نيز ناميده مي شود، چندي ديگر برگزار مي شود و امور و مديريت يك شهر با همه مصائب و مواهبي كه دارد، بر عهده گروهي منتخب قرار مي گيرد. كانديداهاي متعددي با سلايق و برنامه هاي مختلف پا به عرصه گذاشته اند و از هر فرصتي براي اعلام و رونمايي از برنامه هاي خود استفاده مي نمايند. اگر موشكافانه به مسايل شهري بينديشيم سوالات متفاوتي پيش مي آيد. اعضاي شوراي شهر بايد از جنبه هاي مختلف مديريتي، روانشناختي، جامعه شناسي و موارد ديگر چه كاركرد و ويژگي دارد؟
اختیارات و نوع عملکرد شوراهای شهر
– شوراي شهر به مثابه پارلمان شهريست و وقتي اين اسم خاص به زبان مي آيد سياست گزاري، تاليف و تصويب قوانين، تداعي مي شود. سياستگزاري يا با كمي ارفاق برنامه ريزي در شوراي شهر به ما اين را مي گويد كه بايد با استفاده از اطلاعات موجود، بررسي نقاط ضعف و قدرت، فرصت ها و آسيب ها، نياز سنجي و آينده پژوهي، استفاده از تجارب و تظر صاحبنظران، افقي براي توسعه شهر ترسيم و البته راه هاي دستيابي و رسيدن به آن را طبق واقعيت ها پيش بيني كرد. در چشم انداز و برنامه مطلوب برنامه هاي دهان پر كن، تقليدي و به اصطلاح فضايي در جهت مشغول سازي افكار عمومي، جايي ندارد.
چند نمونه از وظایف شورای شهر
– اگر وظايف شوراهاي شهر را مطالعه كنيم متوجه خواهيم شد كه شوراي شهر فقط وظايف مربوط به امور شهرداري بر عهده ندارد بلكه مي تواند در بسياري از امور مربوط به شهر تاثيرگذار باشد. لازم است اعضاي شوراي شهر با تمام ظرفيت هاي قانوني موجود آشنا و به نحو مطلوب از آن استفاده نمايند. ذكر اين نكته ضروريست كه شوراي شهر تنها محلي براي امور روزمره، كمك هاي بلاعوض، مهر تاييد و معرفي كردن و اين طور موارد نيست. بررسي مشكلات مردم بسيار امري مهم و از وظايف انساني و عرفي است اما هيچ يك از اعضا حق ندارند وقت خود را فقط صرف اين موارد كنند.
در قانون اساسی شوراها افزون برشرکت در فرآیند تصمیم گیری و سیاستگذاری، از اختیارات وظائف اجرائی نیز برخودارند. شوراهای اسلامی شهر و شهرداری به عنوان دو بازوی نظارتی و اجرایی نظام مدیریت شهری، نقش مؤثر و اساسی در روند اداره شهر ایفاد میکنند.
انتخاب شهردار
– انتخاب يك شهردار خوب و با ثبات، مي تواند عاملي مهم براي سنجش توان شوراي شهر باشد. ويژگي هاي شهردار مطلوب با توجه به شرايط و مشخصات آن شهر بر مي گردد. نقش شورا انتخاب مناسب، حسابرسي، نظارت قانوني و دقيق بر عملكرد شهردار و البته عدم فشار بر وي جهت انجام امور شخصي يا سفارش ها است. اگر بررسي كنيم بسياري از اختلافات ميان شهردارها و شوراها به دليل نامطلوب بودن تقاضاها و بده بستان ها بوده است. وقتي كار به گروكشي و رو كردن تخلفات بين شورا و شهردار و در كل اختلاف ها و درگيري ها برسد، تنها شهر و مردم آن هستند كه متضرر می شوند.
با مشخصاتي كه از شوراي تاثيرگذار و مطلوب در بالا گفته شد مي توان ويژگي هاي يك عضو موثر براي شورا را برشمرد:
– داراي روحيه كار جمعي و تشكيلاتي:
تعالي و اعتماد به نفس بالا يكي از ويژگي مهم براي عضو شوراست. چنين فردي به راحتي مي تواند به كار و تصميم جمعي پايبند باشد. اين پايبندي تنها به پذيرش راي جمع نيست كه اين از بديهيات است. آن چه مهم است حفظ همگرايي و روحيه همكاري در كنار پايبندي به اصول و عقايد منطقي و شخصی می باشد .
– مشاوره پذير:
شوراي شهر داراي كميسيون هاي مختلفي است كه هركدام به نحوي به امور شهر مي پردازند. اعضاي آن كميسيون ها بايد با منطق توجه به تخصص گرايي، استفاده از صاحب نظران و اهل فن انتخاب شوند. كمسيون هاي شوراي شهر جاي افرادي توانمند است كه بتوانند به اعضاي شورا خوراك فكري و ايده هاي عملي مناسب داده و براي حل مشكلات شهر راهگشا باشند.

 

– مسووليت اجتماعي بالا:
اعضاي شوراي شهر به مانند مديران يك جامعه بايد داراي مسووليت اجتماعي بالا باشند و در واقع بتوانند الگوي ساير افراد و آحاد جامعه باشند. اين بدان معناست كه آن ها بايد با عملكرد مثبت، اخلاقي و كارايي و اثربخشي بالا همين روحيه را به محيط تزريق نمايند. عدم برتري منافع شخصي و رفاقتي بر منافع شهر در تصميم گيري ها و انتخاب ها، حفظ استقلال و عزت نفس در شرايط بحراني از جمله ويژگي هاي مهم يك عضو شوراست. عضوي كه بنا بر هر دليلي مهر و امضاي خود را در اختيار ديگران قرار مي دهد قاعدتا نمي تواند نماينده مناسبي باشد.
– تخصص و اطلاعات كافي:
در يك شوراي شهر تلفيقي از تجارت و تخصص هاي مرتبط لازم است از مهندسان حوزه عمران و شهرسازي و معماري گرفته تا جامعه شناسان و حقوق دانان ، فرهنگیان ، فعالان اقثصادی ، تولید کنندگان ، کارآفرینان و . . .
موضوع و بحث اينجاست كه شخصي كه مي خواهد عضو شوراي شهر شود بايد در درجه اول به قوانين و وظايف و نيز به ميزان لازم به تخصص ها و امور اجرايي شهر احاطه كافي داشته باشد. همچنين در مورد مشكلات متفاوتي كه در شهرش وجود دارد در زمينه هاي مختلف بتواند با استفاده از مطالعه و تخصص خودش و نيز نظر مشاوران، صاحبنظر بوده و تصميم صحيح اتخاذ نمايد.
با توجه به اینکه شوراهای اسلامی شهر کارآمدترین ابزار حکومت محلی برای مدیریت شهری و در راستای نهادینه شدن مشارکت مردم درساختارهای تصمیمگیری محلی هستند نقش تخصص افراد منتخب مردم برای مدیریت امور شهری و شهرداری، ضرورت غیر قابل انکاری دارد. (متاسفانه امروزه اکثرا مشاهده شده که افرادی با نیات و مقاصد و تفکرات غیر تخصصی در راس شهرداری ها قرار دارند که سوابق تحصیلی مرتبط با وظایف محوله را دارا نبوده و همین امر موجب ناکارآمدی و کاهش بهره وری نهادهای مربوطه گردیده است) .
مدیریت شهری یک فرایند است که در مجموع به یک نظام تصمیم گیری منجر خواهد شد. میزان موفقیت ویا عدم موفقیت مدیریت شهری بستگی به قدرت و مشروعیت و ساختار حقوقی و اجتماعی و اقتصادی جامعه مورد نظر دارد .
حضور مردم
مردم پس از انتخاب اعضای شورای شهر قرار نیست به خانه روند وهمه چیز را تا چهارسال دیگر به اعضای شورا واگذار کنند.آنها باید به طور مستمر شورای شهر را رصد کرده و مطالبانشان را از ایشان پیگیری کنند.بدون شک ، یکی از مهم ترین این مطالب( انتخاب شهرداری شایسته است که بتواند امور شهر را به خوبی اداره کرده و باعث ارتقای رفاه شهروندان و جایگاه ملی و بین المللی شهرها شود ..
امروزه شهر فقط به معنای محل سکونت نیست بلکه کالبدی است که مجموعه فعالیت های علمی ، عملی ، نظری و همچنین واقعی ومجازی را دربر می گیرد .
در گام اول در چهارچوب تحول مدیریت شهر بر پایه توسعه پایدار ابتدا باید ساختار تشکیلات مدیریت شهری را متحول ساخت . تخصص وآشنایی به مسائل اجتماعی واقتصادی مردم باشند ومنافع شهر را مورد توجه قرار دهند . طرح های شهری نیز باید برمبنای اصول آکادمیک ، ساختار محیطی طبق اصول شهرسازی و ارتقای ارزش های اجتماعی و فرهنگی و رفاه اجتماعی پای گیرند . دسترسی به تمامی موراد ذکر شده بدون شک مستلزم تخصص و دانش درنزد تصمیم گیران مسائل شهری نظیر اعضای شورای شهری و شهرداران و معاونانشان را بوده و لزوم تخصص مداری در انتخاب این اعضا را بیش از پیش نمایان می سازد.
تحیل فضای شهری
طراحی فضاها و مناظر شهری باید با توجه به معیار ها، استانداردها، ضوابط و الگو های تخصصی مناسب و همچنین هنری و خلاقانه و متناسب با هر فضا و محیط شهری توسط متخصصین شهری صورت پذیرد؛ از جمله این طراحی ها، طراحی فضاهای سبز شهری در سطح یک شهر، منطقه، ناحیه ومحله می باشد. فضاهای سبز نقش بسیار تعیین کننده ای در زیبایی بخشیدن به سیمای بصری شهری و چهره رنگی شهر، پالایش آلودگی ها، کاهش آلودگی های صوتی، اثرات مثبت بر روحیه شهروندان و … دارند. رشد و توسعه شهری، مسائل زیست محیطی، وجود انواع فضاهای سبز و توسعه آن را برای همیشه اجتناب ناپذیر کرده است. وجود فضاهای سبز در میان کالبد بی روح و بی جان شهرها با کارکرد های متعددی از قبیل: اجتماعی،کالبدی، زیست محیطی و روان شناختی امری بدیهی است
ایجاد پارک بانوان

 

فضای سبز شهری، به عنوان یکی از فضاهای عمومی، نقش بسزایی در ایجاد تعاملات اجتماعی در شهرهای ایرانی دارند، از این رو بیش از هر محیط جمعی دیگر نیازمند امنیت می باشند چرا که کمبود امنیت در این فضاها به کاهش مطلوبیت عملکردی آن ها می انجامد، که این امر خود میتواند سرچشمه بسیاری از معضلات بعدی در فضاهای شهری باشد. از این رو امنیت همواره به عنوان یکی از شاخصه های مهم کیفیت زندگی مورد توجه برنامه ریزان و شهرسازان قرار گرفته است. پژوهش حاضر با توجه به موضوع اشاره شده در تلاش برای تبیین ابعاد عوامل کاربردی در راستای ارتقای حس امنیت بر روی قشر تاثیر پذیر جامعه یعنی بانوان بوده تا بتوانند به رشد و شکوفایی دست یابند. مطالعات این پژوهش به صورت توصیفی-تحلیل و کتابخانه ای تلاش دارد با شرح رابطه انسان و محیط پیرامون خود، به بررسی امنیت و آسایش بانوان بپردازد و با ایجاد پارک بانوان ، با هدف الگویی در جهت بالابردن کیفیت زندگی بانوان به ارتقای سلامت افراد و راهگشایی برای معضلات شهری قرار گیرد .
ورودی های شهری و میدان ها
بررسی تحولات و نغییرات شهرها طی دو سه دهه ی گذشته نشان از تاثیر عمیق و شگرف عناصر بصری و نشانه های شهری در ایجاد و القای حس مکان در فضاهای زندگی شهروندان دارد. این در حالی است که امروزه نگاه اغلب ساکنانبه فضای زندگی خود نگاهی غریبه و عاری از تعلق و دل بستگی بدان می باشد، از سوی دیگر از آنجا که یکی از رسالت های معماران و طراحان، خلق رابطه ی متناسب بین انسان ها و کالبد اطرافشان در جهت رفع نیازهای آنهاست، بدین منظور تحقیق حاضر قصد دارد با رویکردی توصیفی _ تحلیلی ضمن بررسی مفهوم حس مکان میدان های شهری و ابعادآن، با تبیین نشانه های شهری و نقش آن در ایجاد حس مکان در میدان های شهر، سعی در یافتن نمودهای این عوامل در جهت ارتقای حس به مکان با تاثیرپذیری از نشانه های شهری گام بردارد .
المانها و مونومانهای یک شهر بر گرفته از فضای فکری حاکم بر آن و تاریخ و هویت یک شهر هستند و به شکلی این عناصر شهری نماد هویت و اصالت یک شهر و معرف پیشینه آن شهر می توانند باشند. در این پژوهش تلاش گردیده است تا تأثیر المان های شهری بر هویت یک شهر مورد واکاوی قرار گیرد .
یکی از عناصر مهم وبنیادین شکل دهنده به تصویر ذهنی از دید محققین واندیشمندان . راه ها خیابان ها ومسیرها وجاده های شهری می باشد .
میدان ها یکی ار این دسته فضاهای شهری می باشد که علاوه بر نقشهای اساسی که در منظر شهری وشهرسازی برعهده دارند خود فضای میدان ها با همان رفوژ میانی نیز بسیار حائز اهمیت بوده و توقعاتی از جمله مفرح بودن ، ایمنی ، روان بودن،داشتن مبلمان مناسب نورپردازی و دیگر عناصر لازم به منظور کاربری های مختلف برای استفاده کنندگان و همچنین زیبایی منظر شهری را بایستی براورده کند.میدان نماز به عنوان یکی از محور اصلی شهر رستم آباد در مرکز این شهر قرار دارد.این میدان از لحاظ عملکرد وارتباطی از اهمیت ویژه ای در شهر رستم آباد برخوردار می باشد . فقدان طرح مطلوب ، مبلمان و منظر شهری مناسب ، لزوم تهیه طرح مشخص وتخصص برای این محدوده کاملا ضروری و واحد است.
مبلمان شهری
مبلمان شهری از اجزای جدایی ناپذیرجوامع امروزی به شمار می رود که درسالیان اخیر در تعداد تنوع آنها افزایش چشمگیری داشتهاست . طراحی مناسب وبه کارگیری مبلمان شهری متناسب با محیط دربخش هایی از شهر که به آنها فضای شهری می گوییم فضاهایی همچون پارک ها ، برخی میادین ، پیاده روها تأثیر زیادی درکیفیت زندگی شهری دارد وهمچنین به شهر انسجام میبخشد. نظامند ساختن این اجزاء و ضابطه مند کردن شکل ابعاد توزیع فضایی و مکانی وتعیین مناسب مکان های نصب واستقرار ازجمله اقداماتی است که می تواند منظرشهری را زیبا نماید .
مبلمان پارک
امروزه فضاهای عمومی شهری بستر رشد و تکامل جامعه شهری می باشد. از این رو وجود کیفیت و رضایت مندی امری ضروری و انکارناپذیر در تو سعه پایدار فضای شهری به نظر می رسد و عدم توجه به آن تهدیداتی را در عرصه شهر به وجود می آورد.مبلمان و حتی المانهای شهری به عنوان وسایلی که در فضای شهری نصب شده و استفاده عمومی دارند، می توانند به فضای شهری روح ببخشند و به عنوان یکی از رهیافت های سازنده شهرسازی پایدار به شمار آیند، با این هدف که کیفیت فضای شهری را بهبود بخشیده و نیاز های انسانی را برطرف نمایند، بنابر این مبلمان شهری به عنوان عامل موثر در ارتقاء کیفیت محیط شهری حائز اهمیت می باشد.این پژوهش با هدف بررسی تاثیرات مبلمان و المان های شهری بر ارتقاء کیفیت فضاهای شهری به مطالعه بر روی تاثیر مبلمان بر کیفیت به صورت عام و در فضای پارک مردم شهر رستم آباد به صورت خاص پرداخته است .
جمله ای از شهید بزرگوار مصطفی چمران
“می گویند تقوا از تخصص لازم تراست .آن را می پذیرم اما می گویم آن کس که تخصص ندارد کاری را می پذیرد بی تقواست”

منبع:
پایگاه خبری رادیکال زیتون صفری پایگاه خبری رادیکال تابناك وب پایگاه خبری رادیکال تابناك وب