۱۰:۵۱:۲۳ - دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸
در آیین نکوداشت ادنا زینلیان؛
«دیالوگ دو برادر» بر صحنه تالار وحدت
لوریس چکناواریان و بردیا صدرنوری همزمان با برگزاری آیین نکوداشت استاد ادنا زینلیان اولین اجرای مشترک جهانی خود را رونمایی می‌کنند.

 

پایگاه خبری تحلیلی رادیکال/ لوریس چکناواریان آهنگساز و رهبر ارکستر و بردیا صدرنوری نوازنده پیانو همزمان با برگزاری آیین نکوداشت ادنا زینلیان طراح لباس از اولین اجرای پروژه جهانی خود را در تالار وحدت تهران رونمایی می کنند.

لوریس چکناواریان درباره این پروژه بین المللی، توضیح داد: پروژه پیش‌رو یک فعالیت مشترک در حوزه موسیقی تجربی است که من آن را «دیالوگ دو برادر» نامیدم و در برگیرنده آثار جدیدی است که با آثار «کومیتاس وارداپت» موسیقی دان، آهنگساز و نظریه‌پرداز موسیقی و آثار خودم با ارکستر زهی اجرا می شود و بردیا صدرنوری روی این آثار پیانونوازی می کند. بر اساس برنامه ریزی ها بخش هایی از این پروژه در مراسم نکوداشت خانم ادنا زینلیان برای مخاطبان اجرا می شود.

وی افزود: این پروژه یکی از متفاوت ترین فعالیت های سال های اخیر و در قالب اجرای کارهایی است که به زعم من پیونددهنده موسیقی غرب و شرق به شمار می آید. برای من افتخار بزرگی است که درکنار بردیا صدرنوری اثری را در قالب یک دیالوگ موسیقایی روی صحنه ببرم. این پروژه گفتمان ویژه ای میان موسیقی غرب و شرق است که به موفقیت آن بسیار امیدوارم و قطعا اگر موفق باشد آن را گسترش خواهیم داد.

این آهنگساز و رهبر ارکستر بیان کرد: بردیا صدرنوری از جمله هنرمندانی است که طی سال های اخیر بارها با هم درباره اجرای پروژه های مشترک مذاکره کردیم و هر بار که تصمیم می گرفتیم نتایج این گفت‌وگوها را به نتیجه برسانیم به دلیل گرفتاری های شخصی انجام نمی شد؛ اما این بار در کنار هم پروژه «دیالوگ دو برادر» را به مخاطبان موسیقی ارائه می‌دهیم.

آغاز یک پروژه بین المللی با محوریت پیانونوازی ایرانی

بردیا صدرنوری سولیست پیانوی ایرانی در رابطه با این اجرا گفت: اجرای پیش‌رو در مراسم نکوداشت بانو ادنا زینلیان با همراهی ارکستر سازهای زهی به رهبری افتخاری آهنگساز و رهبر ارکستر لوریس چکناوریان و همراهی و سولوی پیانو اینجانب پیش روی مخاطبان قرار می گیرد، این اجرا بخشی از یک پروژه هنری بین المللی در ژانر موسیقی تلفیقی و نیز پرفورمنس (اجرا) است که با محوریت پیانونوازی ایرانی و پس از مشورت با بزرگانی چون لوریس چکناوریان در موسسه فرهنگی و هنری «رادنواندیش» طراحی شده و به اجرا می شود.این نوازنده پیانو افزود: پروژه مزبور با هدف بهره مندی از زبان مشترک موسیقی و هنر در نزدیک‌تر کردن انسان ها و فرهنگ های مختلف و تاکید بر قابلیت های پیانو در اجرای موسیقی ایرانی و ارائه آن در فضایی نو و در بعد جهانی اجرا می شود. اجرای من با پیانو در این پروژه ها در دو قالب تنظیم شده یا بداهه نوازی انجام می شود و در آن، ساز پیانو نقش سولیست را با استفاده از ملودی های ایرانی در همراهی با موسیقی و هنر دیگر فرهنگ ها ایفا می کند.

وی با اشاره به تفاوت این پروژه با پروژه ها و تجربیات موجود در اجرای نوازندگان ایرانی با همکاری نوازندگان سایر کشورها و ارائه آثار تلفیقی در این حوزه گفت: تفاوت عمده این است که در تجربیات موجود، موسیقی ایرانی و سولوی آن توسط سازهای ایرانی اجرا می شود؛ اما در پروژه پیش رو این نقش مهم از طریق پیانو که در اصل سازی غربی است انجام شده که بنده به عنوان نوازنده پیانو ایرانی در آن نقش ایفا می کنم.

آیین نکوداشت استاد ادنا زینلیان هنرمند پیشگام عرصه طراحی لباس اپرا و تئاتر ساعت ۲۱:۳۰ روز چهارشنبه (۲۳ مرداد) توسط موسسه فرهنگی هنری «رادنواندیش» با مشارکت انجمن طراحان صحنه و لباس خانه تئاتر در تالار وحدت تهران برگزار می شود. در این مراسم نشان هنری طراحی لباس و صحنه ایران با عنوان «نشان ادنا زینلیان» رونمایی می شود.


سرخط خبرها
ويژه نامه
تازه های خبر
تابناك وب کانال تلگرام پایگاه خبری رادیکال تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
چندرسانه اي